Haber Detayı
26 Mart 2020 - Perşembe 12:00
 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: Solunum cihazı ihracatı ön izne bağlandı
Bakan Pekcan, Coronavirusle mücadele kapsamında; ventilatör, ecmo, ventilasyon sarfları, entübasyon tüpleri, yoğun bakım monitörleri gibi ürünlerin ihracatında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundan ön izin alınması şartı getirildiğini açıkladı.
Gündem Haberi
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: Solunum cihazı ihracatı ön izne bağlandı

Ticaret Bakanı Pekcan, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Koronavirüse yönelik alınan tedbirler kapsamında Ticaret Bakanlığı olarak sağlık hizmet sunucularının ihtiyacı olan solunum cihazlarının iç talebi karşılamaya yetecek şekilde yönlendirilmesini teminen yeni bir tebliğ düzenlemesi yaptık.

Sağlık Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler neticesinde, ventilatör, ecmo, ventilasyon sarfları, entübasyon tüpleri, yoğun bakım monitörleri gibi ürünlerin ihracatında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundan ön izin alınması şartı getirdik.

Sağlık hizmetlerinde herhangi bir aksamanın ortaya çıkmaması ve mevcut kapasitenin etkin kullanılmasını teminen söz konusu tıbbi cihazların üretiminin ihtiyacı karşılamaya yetecek şekilde yönlendirilmesini amaçlayan düzenleme tebliğin yürürlüğe girdiği tarih ve sonrasında yapılacak söz konusu ürünlerin ihracatını kapsayacak.

Sürecin başından bu yana Sn Cumhurbaşkanımız liderliğinde ve tüm kurumlarımızla tam bir eşgüdüm ve koordinasyon içinde gereken her türlü tedbirin alınmakta olduğunu vatandaşlarımızın da koronavirüse karşı dikkatli olmaları ve sosyal mesafeyi korumaları noktasında hassasiyet göstermeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatırım." (İLKHA)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ticaret, Bakanı, Ruhsar, Pekcan:, Solunum, cihazı, ihracatı, ön, izne, bağlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı