Haber Detayı
14 Nisan 2014 - Pazartesi 14:14
 
Toprak, “Makam Aracında 5 İcra Dosyası Var”
- Haberi
Toprak, “Makam Aracında 5 İcra Dosyası Var”

KAHTA SES HABER-Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, bir araya geldiği basın mensuplarına belge göstererek belediye makam aracı üzerine 5 ayrı icra dosyası bulunduğunu söyledi.


Elit Cafe’de düzenlenen sabah kahvaltısına, Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Işık, Halil Geyik ve basın mensupları katıldı.


Kahvaltının ardından bir basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, belediye makam aracı üzerinde 5 ayrı icra dosyası bulunduğunu söyleyerek bir önceki yönetim dönemi ile ilgili yapılan usulsüz işler, devralınan borç miktarı ve ilçenin ivedilikle çözülmesi gereken sorunları ve acil olarak yapacağı işlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.


Konuşmasına Kahta halkına AK Partiye ve şahsına göstermiş olduğu teveccühe teşekkür ederek başlayan Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, yapmış olduğu açıklamada; “Değerli basın mensupları, malumunuz 30 Mart seçimlerinde halkımızın yüksek teveccühü ile Kahta Belediye Başkanlığı görevine layık görüldük. Seçimlerin ardından sizlerle ilk kez bir araya geldik. Bunun için sizinle birlikte sabah kahvaltıda beraber olmak istedik. Teşriflerinizden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Öncelikle seçim sonucunun Kahta’mıza, halkımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. 30 Mart seçiminin ilçemizde büyük bir sağduyu ve sükunet içerisinde geçmiş olması herkes gibi bizleri de memnun etti. Buradan halkımıza, siz değerli basın mensuplarımıza, emniyet mensuplarımıza şükranlarımı arz ediyorum. İnşallah halkımızın bize vermiş olduğu bu görevi layıkı ile yerine getirmeye çalışacağız.


İlçemizin ivedilikle çözülmesi gereken sorunları bulunmakta. İnşallah önümüzdeki süreç içersinde, teşkilatımızla, milletvekillerimiz ve ekibimizle birlikte ivedilik durumuna göre çözmeye çalışacağız. Bizler, seçim sürecinde halkımıza vermiş olduğumuz sözleri ve daha fazlasını yerine getirmeye çalışacağız.


Sorunlarımızın başında işsizlik sorunu gelmektedir. İşsizlik sorunun çözümü ile ilgili Atatürk Barajı üzerinde yapılmakta olan Nissibi Köprüsü’nün tamamlanması ve Kahta faaliyete geçen OSB’deki yatırımların artması ile birlikte çözüleceğine inanıyoruz.


Yine son yıllarda Kahta OSB’de yaşanan gelişmeler umut verici. Nissibi Köprüsü’nün yapımı ve Kahta OSB’nin faaliyete geçmesinde Gurup Başkan Vekilimiz Ahmet Aydın başta olmak üzere diğer milletvekillerimizin büyük gayretleri sonucunda oluşmuştur. Bugün Kahta OSB’de yüzlerce insanımız çalışmaktadır.


Yine bölgemizin kalkınmasının olmazsa olmazlarımızdan olan sulu tarım ile ilgili Sayın Grup Başkan Vekilimiz Ahmet Aydın ve diğer vekillerimizin gayretlerini takdirle izliyoruz.


Seçimden önce sayın vekillerimiz ile yapmış olduğumuz görüşmelerde, Sulu tarım ile ilgili projelerin önümüzdeki 2.3 yıl içersinde hayata geçirileceğini ifade ettiler.


Yine ilçemizin olmazsa olmazlarından diğer bir konu ise turizmdir. Bizim Kahta’mızın tanıtımı ile ilgili 3 projemiz var. Bu projeleri seçim sürecinde halkımız ile paylaştık.


Bunlar: Kommagene Festivali, Nar Festivali, Çiğköfte Festivali’dir. İnşallah bu projeleri önümüzdeki süreçte birer birer hayata geçireceğiz. Bu projeler sayesinde ilçemizi dünyaya tanıtacağız inşallah.


Tabi ki biliyorsunuz bunun yanında bir diğer yandan inanç turizmimiz var. Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretleri, Menzil gibi değerlerimiz var. Belediye olarak inanç turizmi ile ilgili üzerimize ne düşüyorsa onu yapmaya hazırız. Bizler bu alanda yapılmak istenen her türlü tanıtım ve etkinliğine katkı sunacağız.


En kısa zamanda başlayacağımız projelerimizden bir tanesi Ebu Sadık Ziyareti’nden başlayacak olan baraj yolu yapımı projemizdir. Belediyemizin fen işlerindeki teknik elemanlarla görüştüm. En kısa zamanda baraja giden yolumuzun yapımına başlayacağız. Baraj yolu yapımı bizim 2004 yılındaki projelerimiz arasındaydı. Maalesef bu projeyi o dönemde hayata geçiremedik. Bu da samimi bir öz eleştirimizdir. İnşallah bu projeyi bu dönem hayata geçireceğiz. Baraja giden yolu mükemmel bir hale getireceğiz. Yol güzergahı üzerinde oturma ve dinlenme alanları, ışıklandırma, yürüyüş parkuru ve baraj çevresinde çevre düzenlemesi ve ağaçlandırma yapacağız. Tabi bu projeyi özel idaremizle beraber hayata geçireceğiz.


Yine ilçemizin en büyük sorunlarından bir tanesi bildiğiniz gibi içme suyu sorunudur. İnşallah Haydaran Suyu ile ilgili önümüzdeki günlerde Ankara’ya gideceğim. Bu projeyle ilgili olarak başta Sayın Grup Başkan Vekilimiz Ahmet Aydın başta olmak üzere diğer vekillerimizle de görüşeceğim.


Çünkü belediyemiz yıllardır Değirmenbaşı’nda kurulu bulunan pompalarla şehre içme suyu kaldırmakta. Elektrik gücü ile içme suyu için belediyemiz ayda 300-350 milyar lira civarında elektrik faturası bedeli ödemekte.


Belediyemizin mutlaka bu elektrik yükünden kurtulması gerekmekte. En önemlisi ise ilçemize gelen suyun sağlıklı olmayışıdır. İnşallah bizler Haydaran Suyu’nun ilçeye akması için ısrarcı olacağız. Bu suyun Kahta’ya gelmesi için bütün imkanlarımızı seferber edeceğiz.


Yine acil olarak yapmamız gereken işlerden bir tanesi de Kahta OSB de yaşanan altyapı sorunlarının çözülmesidir. Bir taraftan OSB’mizin alt yapı sorunlarımızı çözmeye çalışacağız diğer taraftan da iş adamlarımızın OSB’de yatırım yapmaları için girişimlerde bulunacağız.

 


Biliyorsunuz ilçemizde Adıyaman Üniversitesi’ne bağlı bir fakülte bulunmamakta. İlçemize 4 yıllık bir fakültenin gelmesi için girişimlerde bulunacağız. Kahta’da eğitimin iyileşmesi için eğitimle ilgili imar konusunda üzerimize ne düşüyorsa Belediye olarak yerine getirmeye hazırız.


Biliyorsunuz ilçemizde piknik ve mesire alanları yok denecek kadar az. İnşallah Çataltepe Köyü (Dargır) civarında bulunan İbrahim Halil Ziyareti çevresinde düzenlemeye gidip burayı piknik ve mesire alanı olarak halkımızın hizmetine sunacağız. Yine bu projeyi de özel idaremizle beraber gerçekleştireceğiz.


2004 yılında Musa Peygamber civarında 280 dönüm araziyi belediyemize tahsis etmiştik. İnşallah burayı da piknik yeri olarak hayata geçireceğiz.


Hanım kardeşlerimize yönelik 3 adet park projemiz var. Bunların ilkini Ebu Sadık Ziyareti çevresinde bulunan vakıf yerine ait dolgu yapılan bölgede hanım kardeşlerimize yönelik içersinde el işi sanatları stantlarının bulunacağı modern bir park yapacağız.


Arıtma tesisi ile ilgili çalışmalarımız hız vereceğiz. Sayın Milletvekilimiz Mehmet Metiner ve Grup Başkan Vekilimiz Ahmet Aydın bu sorun ile yakından ilgileniyor. Arıtma sorunu ilçemizin ciddi sorunları arasında. Şeyhaba Mahallesi’nde bulunan Arıtma Tesisi ve Mülk Göleti çevresinde bulunan köylerimiz olumsuz yönde etkilemeye başladı. Bu sorun gün geçtikçe büyüyor. Bu sorunun mutlaka çözülmesi gerekiyor.


Biliyorsunuz, Yusuf Turanlı yönetime gelir gelmez Kahta’da bir çok cedde ve sokağın ismini değiştirerek kendi aile mensuplarının isimlerini verdi.


İnşallah bu cadde ve sokakların isimlerinin değiştirilmesi için ilçede bir anket başlatacağız. Bu cadde ve sokakların isimlerini halkımızın takdir ettiği şekilde değiştireceğiz.


Belediyemizi devraldıktan sonra, belediyemizin borcuyla ilgili bir çalışma başlattık. Çalışmalarımızı tam olarak bitirmiş değiliz. Arkadaşlarımız bu konuda çalışmaya devam ediyorlar. İller Bankası’ndaki borç miktarını da Ankara’ya gittiğimde çıkartacağız. Çalışmalarımız tamamlandığında ilgili bakanlıktan müfettiş talebinde bulunacağız. Maalesef bugün belediye başkanı makam aracı üzerinde 5 adet icra dosyası bulunmakta. Bunun 4 tanesi Kahta İcra Dairesi’nin, 1 tanesi ise Denizli İcra Dairesi’nin.


Belediyemizin kayıtlara göre esnafımıza olan borcu 5 Trilyon 280 Milyar Lira. Biliyorsunuz seçim sürecinde Yusuf Turanlı özellikle otogar üzerinden siyaset yapıyordu. Yusuf Turanlı otogarda 3 yıllık ihale yapmış. Ortada bir ödeme yok. Otobüs ve minibüslerden 10 Milyar’a yakın aylık giriş-çıkış ücreti almış ortada makbuz yok.


Shell Yakıt İstasyonu’na 900 Milyar’ın üzerinde borç var. Yine belediyenin Özarslanlar Şiketi’ne olan borcu 1 Trilyon’un üzerinde görünüyor.


Yusuf Turanlı döneminde İller Bankası’ndan taş ihalesi ile ilgili kredi ile ilgili tek kuruş ödeme yapılmamış. Belediyemizin İller Bankası ve Özarslan Şirketi’ne olan borç bugün 6 - 7 Trilyon civarında. Eğer ki Yusuf Turanlı yalan diyorsa çıksın, açıklamada bulunsun.


5 yıl boyunca yapılan kilitli parke taşıyla ilgili borç 6 - 7 trilyon civarındadır. Yapılan işler ortada. Eğer ki 6 - 7 Trilyon’luk bir iş yapılmışsa sizin huzurunuzda söz veriyorum. Değil belediye başkanlıktan istifayı, memleketi terk etmeye hazırım.


Bakın bizim dönemimizde yapmış olduğumuz kilitli parke taşı giderinin tamamı 1.5 Trilyon’u bulmamış. Bunun içerisinde işçilik, altyapı ve yapılan boru masrafları var. Bugün bırakılan 6- 7 Trilyon para ile Kahta’nın büyük bir kısmının altyapısı yapılabilir.


Şirket işçilerine aylık olarak kişi başına 800 ile 1000 Lira arasında ödeme yapılmış. Ama burada resmi kayıtlarda görünen rakam 1.075 Milyon olarak görünüyor. Çalışan müteahhit işçisi kardeşlerimin aslında alması gereken rakam bu değil.


Bakın, vasıfsız işçinin ihaledeki rakamı 1.830 Lira’dır. Kahta Belediyesi’nin şirkete ihale ettiği rakam ise 1.830 Lira’dır. Kahta Belediyemizde vasıflı 6 işçi görülüyor. 6 işçinin maliyeti 2.819 Lira. Bir işçinin hesabına yatan para miktarı 1.048 Lira olması gerekirken hesaba geçen para 1.010 Lira.


Bir işçinin SSK pirimi, gelir vergisi, damga vergisi, sözleşme gideri, toplam maliyeti 1.582 Lira. Şirkete ödenen para ise kişi başına 1.830 Lira. 1.830’dan 1.582’yi çıkardığımızda 250 Lira fark var. Ortalama 150 Lira’ya yakın ise kesinti var. Bu kesinti ile birlikte bu rakam 400 Lira’yı bulmakta. 177 işçinin aylık gideri 70 küsür Milyar yapıyor. Bu rakam yıllık ise 1 Trilyon’a yakın rakama tekabul ediyor. Bu farkın nereye gittiği hususunu sizlerin ve kamuoyunun takdirine bırakıyorum.


Şimdi tüm bu hesapları kitapları avukatlarımızla beraber İller Bankası’ndaki alınmış olan paranın nerelere harcandığının tespitini yapmaya çalışıyoruz.


Bunları niye söylüyorum? İleriki yıllarda feodal zihniyetin fakir halk üzerinden çirkef siyaset yapmaması için söylüyorum. Ben 52 yaşındayım. Makamlar gelip geçicidir. Makam sevdalısı değilim. İlçemi ve halkımı seven bir insanım. Ve halkın çocuklarının o makamlara gelmesi için mücadele veren biriyim.


Buradan sizin huzurunuzda tekrar ilan ediyorum. Hiç kimse bizden tek kuruşluk bir rant beklentisi içerisinde olmasın. Halkımıza hizmet yapmak için gelen parayı kimseye peşkeş çektirmeyeceğiz. Hizmet için halk için kellemi kessinler. Fakir fukara için ne yapmamız gerekiyorsa onu yapacağız. Hem hizmet hem de yardım bakımından.


Bir kez daha söylüyorum, feodal zihniyetin fakir halkımız üzerinden yapmaması için şeffaf olacağız ve kuracağımız Kent Konseyi’nde şeffaf bir şekilde halkımıza hesap vereceğiz.


Elhamdülillah inanan insanlarız. İftiranın ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Kimseye iftira atmıyoruz. Elimizde bu hususlarla ilgili belgeler var. Bu belgelerin birer fotokopisini sizlere dağıtacağız. Hiçbir zaman çirkef siyaset yapmadık. Yapmayacağız. Yapanı da lanetliyoruz.


Benim ve çalışma arkadaşlarım ile ilgili tek bir kuruş da olsa herhangi bir usulsüzlük duyarsanız lütfen benimle paylaşın. Gereğini yapmadığım takdirde bunu halkımızla paylaşabilirsiniz.


Bizleri halk seçiyor. Bu sayede makam ve şeref sahibi oluyoruz. Maaş alıyoruz ve makam araçlarımız var. Yakıtlarımız da bedava. Eğer ki bizler kalkıp halkımıza ait olan bir hakkı birilerine rant olarak peşkeş çekiyorsak yazıklar olsun bize.


Değerli kardeşlerim, 2004 yılında Kahta Belediyesi’ni 40 Trilyon borç ile devraldık. 2009 yılında 16 Trilyon borç ile devrettik. Bugün itibariyle tespit etmiş olduğumuz, belediyemizin İller Bankası, Garanti Bankası ve esnaf borcu ile birlikte toplam borç miktarı 27 Trilyon’dur. SGK, vergi borcu, işçi tazminat alacakları ve diğer alacak borçlar hariç bu rakam 60 Trilyon civarındadır.


Yusuf Turanlı çıkıp bununla ilgili açıklamada bulunsun. Ben 2009’da belediyeyi şu kadar borçla devraldım. Bugün bu kadar borçla devrettim desin.


Değerli basın mensubu arkadaşlarım, bizler halkımıza şeffaf belediyecilik sözü verdik. Gelir giderimiz şeffaf olacak. Her ay sizlere hesap vereceğiz dedik. Biz gizli bir kuruluş değiliz. İstihbarat örgütü de değiliz. Bu hesaplar gizli saklı hesaplar değildir. Bu hesaplar sizlere hizmet yapmamız için bize gönderilmiş olan paraların hesabıdır. Onun için sizlere hesap vermek zorundayız. Bizler bize oy vermeyen herkesin belediyesi olacağız. Kahta’mızı hak ettiği hizmetlere kavuşması için iktidar gücümüzle halkımızın emrinde olacağız.


Halkımızın yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle buluşması için ekibimiz ve milletvekillerimiz ve teşkilatımız ve sizlerle birlikte el ele kol kola vererek, halkımıza en güzel hizmeti yapmaya çalışacağız. Halkımızın bizlerden hizmet beklediğinin bilincindeyiz. Ve bu sorumlulukla hareket edeceğiz. Bizlerin mazeret üretmeye hakkı yok. Geceli gündüzlü çalışarak ilçemizin sorunlarını çözmeye çalışacağız” şeklinde konuştu.HABER-Ziya BOZKURT

 

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Toprak,, “Makam, Aracında, 5, İcra, Dosyası, Var”,
Yorumlar
Haber Yazılımı