Haber Detayı
30 Ekim 2019 - Çarşamba 00:45
 
Turanlı Eski Partisi AK Parti’ye mi dönüyor?
Özel Haberi
Turanlı Eski Partisi AK Parti’ye mi dönüyor?

EKO GAP HABER (ÖZEL)- Adıyaman'ın Kahta İlçesinde 31 Mart 2019 seçiminde SP’den Kahta belediye Başkanı seçilen İbrahim Yusuf Turanlı’nın projelerini gerçekleştirebilmek ve iktidarın gücünü arkasına almak için AK Parti’den gelen katılma teklifine sıcak baktığı ve katılımın yakın zamanda gerçekleşebileceği ileri sürülüyor.


Siyasi hayatı 2006-2008 yılları arasında yürütmüş olduğu AK Partisi İlçe Başkanlığı ile başlayan Turanlı, 2009 Mahalli Seçimleri'nde Partisinin adayı olarak girdiği seçimde belediye başkanı seçilmişti. 


2014 seçiminde adaylık verilmeyince partisinden istifa eden Turanlı, Büyük Birlik Partisi'nden girdiği seçimde koltuğunu güçlü rakibi AK Parti adayı Abdurrahman Toprak'a kaptırmıştı.


31 Mart 2019 seçiminde Saadet Partisinde Kâhta Belediye Başkan Adayı olarak seçime giren Turanlı, AK Partili güçlü rakibi Ecz.Engin Akel karşısında çok az bir oy farkı ile seçime kazanarak tekrardan belediye başkanı seçildi.

 

"Siyasette olmaz diye bir şey yok" 


Ne diyelim, ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Siyasette olmaz diye bir şey yok.Adıyaman ve Kâhta siyaset kulislerinde dolaşan senaryo ya göre 31 seçiminde AK Parti adayına karşı seçimi çok az bir oy farkı ile kazanan İbrahim Yusuf Turanlı’nın seçim beyannamesinde taahhüt ettiği projelerini gerçekleştirebilmek için iktidarın gücünü arkasına almak istediği, AK Parti’den kendisine gelen katılım isteğine sıcak baktığı, AK Parti içerisindeki bazı güçlü isimlerle görüşmelerinin devam ettiği, bölge milletvekilleri ve teşkilatlarının onayı  durumunda partiye geçişinin yakın zamanda gerçekleşebileceği ileri sürülüyor.

 

Kâhta’da birçok siyasi yorumcu, AK Parti'nin kurucu ailerinden olan Turanlı ailesinin ak Parti’den ayrılmasının ardından Kâhta’da siyasi güç sahibi siyasetçinin iktidar gücünden istifade etmek adına AK Parti şemsiyesi altına girmesiyle birlikte AK Parti’de ciddi bir siyasi istikrar sorunu yaşandığını,Kahta sitasetinde ilkesizliğin hat safhaya ulaştığını,2014 yılından bu yana parti içerisinde huzursuzluğun artarak devam ettiğini, Turanlı ailesinin kurucusu oladıkları AK Partiye yeniden dönmesiyle Kâhta’da siyasetin normalleşmeğini,dengelerin yerine oturacağını ve her kesin ait olduğu siyasi kulvara geri döneceğini düşünüyor.

 

 

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Turanlı, Eski, Partisi, AK, Parti’ye, mi, dönüyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı