Haber Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 20:15
 
Turizm Bakan Yardımcısı Adıyaman’da
Bölge Haberi
Turizm Bakan Yardımcısı Adıyaman’da

EKO GAP HABER-Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, çeşitli ziyaret ve programlar ile bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Adıyaman’a geldi.

 

Bakan Yardımcısı Demircan’ı Adıyaman Hükümet Konağı önünde Vali Aykut Pekmez,  Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, AK Parti İl Başkanı Mehmet Dağtekin, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Alkayış ve diğer yetkililer karşıladı.

    

Hükümet Konağı önündeki karşılamanın ardından Valiliği ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Valilik şeref defterini imzaladı.

 

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ı kadim medeniyetler şehri, huzur ve hoşgörü kenti Adıyaman’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Aykut Pekmez, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’a ildeki  kültür, turizm ve tanıtım faaliyetleri, sahip olduğu doğası, zengin tarih ve kültürü ile adeta açık hava müzesi konumunda bulunan Adıyaman’ın tarihi ören yerleri, planlanan ve devam eden projeler hakkında bilgiler verdi.

 

Valilik ziyaretinin ardından Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Belediye Başkanlığını, AK Parti İl Başkanlığını ve İl Halk Kütüphanesini ziyaret ederek Üniversite sınavı ve KPSS’ye hazırlanan öğrencilerle bir araya geldi.  

 

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ve beraberindeki heyet daha sonra İl Özel İdaresi tarafından Adıyaman’ın tarihi kimliğini öne çıkarmak amacıyla geçtiğimiz yıl restorasyon çalışmalarına başlanan 200 yıllık bir geçmişi olan tarihi Tuz Hanını inceledi.

 

Bakan Yardımcısı Demircan ve beraberindeki heyet, Adıyaman esnafını ziyaret ederek vatandaşlarla görüştü.   

 

Bakan Yardımcısı Demircan şehir merkezindeki temasları kapsamında Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait tarihi Çarşı Camii ve Musalla Camiini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

 

Perre Antik Kenti ve Sahabe Safvan Bin Muattal Külliyesini ziyaretleri sırasında Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’a Adıyaman Valisi Aykut Pekmez, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, AK Parti İl Başkanı Mehmet Dağtekin, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Alkayış, İl Müftüsü Mehmet Taşçı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Sami Işık eşlik etti.

 

Bakan Yardımcısı Demircan, ziyaret programı kapsamında ilk olarak Kommagene Uygarlığının 5 büyük kentinden biri olan şehir merkezine 3 km mesafedeki hem doğa hem de tarih turizmi açısından önemli bir yere sahip olan Perre Antik Kentini ziyaret ederek, bu alanın turizme kazandırılması amacıyla önümüzdeki günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinesinde yapılacak çalışmalar ve antik kentte bugüne kadar yapılan kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı. 

 

 Perre Antik Kentindeki ziyaret ve incelemelerinin ardından Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ve beraberindeki heyet, Peygamber Efendimizin kutlu arkadaşlarından ilimiz Samsat ilçesi Taşkuyu Köyü sınırları içerisinde medfun bulunan Sahab-i Safvan Bin Muattal Hazretleri Külliyesini ziyaret ederek dua etti.

 

İl Müftüsü Mehmet Taşçı, Coğrafyaları ve zamanları birbirine bağlayan kilit bir öneme haiz olan Safvan Bin Muattal Hazretlerinin hayatı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yaptırılan ve inşaat çalışmaları devam eden Sahabe Külliyesi ile ilgili Bakan Yardımcısı Demircan’a bilgi verdi.

 

Adıyaman’daki inceleme ve ziyaretlerini tamamlayan Bakan Yardımcısı Demircan, Türkiye Petrolleri Sosyal Tesislerinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Adıyaman'da son 17 yılda yapılan önemli çalışmaların olduğunu söyledi.

 

Bugün Adıyaman'ın geleceğini tarihi perspektifinde aradığını ifade eden Demircan şunları kaydetti: "Biz de Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak elbette Adıyaman ile yakın ilişki içerisindeyiz. Malum Nemrut gibi Adıyaman'ın önemli değeri var. Bu çerçevede Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne ait mekanların restorasyonları, sinema ile ilgili yapılacaklar,  kütüphane ile ilgili yapacağımız çalışmalar, müze ve ören yerinin geliştirilmesi için ortaya koyulacak perspektifler uzun zamandır bakanlık ile beraber üzerinde titizlikle çalışılan konular. Hedefimiz bu tarihi perspektif içerisinde kültür turizmin üzerinden işi geliştirmek ve şehrimize artı değerler katmak. Bu anlamda buradayız. Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımızla birlikte Adıyaman’da yürütülen projeleri yerinde görme fırsatı bulduk. Bundan sonra da sık sık gezilerimiz olacak. Verimli bir ziyaret oldu. Adıyaman'ın geleceğini birlikte inşa etmeye gayret göstereceğiz"dedi.

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Turizm, Bakan, Yardımcısı, Adıyaman’da,
Yorumlar
Haber Yazılımı