Haber Detayı
25 Ekim 2019 - Cuma 21:25
 
Turizm Bakanlığından Çifte Standart
Özel Haberi
Turizm Bakanlığından Çifte Standart

EKO GAP HABER/(ÖZEL)-Başta Kommagene Krallığı’nın beş büyük kentinden biri olan Perre Antik Kenti olmak üzere Nemrut Dağı ve Kahta’daki diğer ören yerlerinin tüm yönlerinin ortaya çıkarılması için herhangi bir kazı çalışması yapmayan Turizm Bakanlığı, Göbeklitepe için bakanlığın tüm imkânları seferber edildi.

 

Şanlıurfa'nın merkez Haliliye ilçesinin kent merkezine 18 kilometre mesafedeki Örencik Mahallesi yakınlarında bölgede 1986 yılında tarla sahibinin iki kireçtaşı heykeli bulup müzeye götürmesiyle başlayan kazı çalışmalarının ardında tespit edilen Göbeklitepe, kazı çalışmaları  sonucunda 12 bin yıllık yaşı ve Taş Çağı dönemine ait olduğu bölgede radarla yapılan tespitte 20 kadar tapınağın olduğu, kazılar sonucunda bugüne kadar 4 tapınak gün yüzüne çıkarıldı.

 

6 yıl önce UNESCO "Dünya Mirası Geçici Listesi"ne alınan Göbeklitepe, temmuz ayında Bahreyn'de düzenlenen 42'nci Dünya Miras Komitesi Toplantısı'nda ise Dünya Miras Listesi'ne dahil edildi.

 

Turizm Bakanlığı, yıllardır büyük bir bütçe ile kazı çalışmalarını sürdürdüğü Göbeklitepe ye gösterdiği ilginin çeyreğini Kommagene Krallığı’nın beş büyük kentinden biri Perre Antik Kentine göstermedi.

 

Oysaki 208 adet kaya mezarı bulunduğu Perre Antik Kenti, eski kaynaklarda Me’arath gazze Pörön, Mezopotamya’da ise Pirin ve Perin olarak bilinen Kommagene Krallığı’nın beş büyük kentinden biri olan ve MS. 325 yılında Nicaea (İznik)’de toplanan İncil konsiline Piskopos İoannes Perdos yönetimindeki Persidas eyaletinin bir şehri olarak katılan Perre Antik Kenti hem dinsel hem de jeopolitik öneme sahip bir kent olduğunu göstermektedir. 


Göbeliktepe’nin ortaya çıkarılması için yıllardır devam eden kazı çalışmaları için milyonlarca ödenek sağlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı, en az Nemrut Dağı ve Göbeklitepe kadar önemli olan Kommagene Krallığı’nın beşinci büyük kenti Perre antik kenti,Nemrut Dağı ve Kahta’daki diğer ören yerlerinin tüm yönlerinin ortaya çıkarılması için her hangi bir çalışma yapmamış ve adeta kaderine tek etmiştir.

 

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Turizm, Bakanlığından, Çifte, Standart,
Yorumlar
Haber Yazılımı