Haber Detayı
04 Aralık 2017 - Pazartesi 11:11
 
“Turizm Can Çekişiyor”
Vali Kalkancı “Konaklamayan Turistin Katkısı Olmaz”
Turizm Haberi
“Turizm Can Çekişiyor”

Başta Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Nemrut Dağı olmak üzere, önemli tarihsel kültürel mekânları ile ‘Açık hava Müzesi’ konumundaki Adıyaman’da turizm can çekişiyor. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Adıyaman’da turizm tükenme noktasına geldi.

 

Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı Adıyaman’da düzenlenen “GAP Bölgesi Turizm Odaklı Tanıtım ve Markalaşma Projesi” toplantısındaki konuşmasında,” Adıyaman’a günübirlik turistler geliyor. Konaklama yok denecek kadar az. Adıyaman’da konaklamadan gelen turistin hiçbir katkısı olmaz.”Dedi.

Dünyanın 8. Harikası olarak tanınan ve dünya kültür mirası arasında yer alan Kommagene Krallığına ait önemli tarihi eserlerin bulunduğu Nemrut Dağı,Perre Antik Kent, Karakuş tepesi, Arsemia, Yeni Kale, SofrazTümülüsü, Cendere Köprüsü gibi dünyaca ünlü tarihi mekânların bulunduğu ‘Açık hava Müzesi’ konumundaki Adıyaman, 300'e yakın tarihi ve kültürel yapıyı barındıran Adıyaman, turizmde hak ettiği noktaya ulaşamadı.

 

Ortadoğu'da ve çevre ülkelerdeki savaşların yanı sıra yıllardır Güneydoğu Anadolu Bölgesinde devam eden terör olaylarının ve yanlış turizm politikalarının turizm sektörü ,Güneydoğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere turizmin tükenme noktasına geldiği Adıyaman’da 2017’da şu ana dek ziyaretçi sayısının toplam 35 bin ila 40 bin civarında gerçekleştiği belirtiliyor.

 

Plansız bir gelişme içinde yıllardır turizme yalnızca yatak-turist-döviz-istihdam rakamları açısından bakıldığından ve turizm yalnızca döviz getirici bir öğe olarak görüldüğünden, tanıtım, pazarlama, yatırım ve teşvik alanlarında Güneş-Deniz-Kum hedefli kitle turizmi öne çıkarılmış, kültür turizmi göz ardı edilmiştir.

 

Ülkemizin ve bölgemizdeki turizmin düşüşü Körfez Savaşı ile başlamıştır. Birinci Körfez Savaşı sonrasında Türkiye turizminin içine düştüğü krizi aşmak için kıyı turizmine, güneş-deniz-kum (G-D-K) turizmine ağırlık verilmiştir.

 

Karadeniz’i, Doğu’su, Güneydoğu’su, Kapadokya’sı ile tüm Anadolu unutulmuş, Türkiye dengesiz bir biçimde G-D-K turizmine mahkum edilmiş, yanlış yatırım ürünü 5 yıldızlı oteller, 3 yıldız fiyatına pazarlanmış, “herşeydahil konaklama” konseptiyle yabancılar otellere hapsedilmiş, “ucuz bir Güneş-Deniz-Kum ülkesi Türkiye” imajı yaratılmıştır.

 

Türkiye’nin tarihsel ve güncel kültür üstünlükleri tüm dünyaya unutturulmuş, ekonomideki “mukayeseli üstünlük” kavramı bir kenara bırakılmıştır. Buna kitle turizmi yapan toptancı yabancı tur operatörlerinin klasik kültür turlarını irrasyonel biçimde zorlamaları da eklenince Türkiye’ye gelen ekonomik gücü olmayan, kültür seviyesi düşük turistler yüzünden gelir ve kültürel düzeyi yüksek turistler de Türkiye’ye gelmekten vazgeçmeye başlamışlardır.

 

Nitekim bu yaklaşım Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 02.03.2007 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Türkiye Turizm Stratejisi 2023” ve “Eylem Planı 2007-2013” başlıklı belgelerine de yansımıştır. Turizm Sektörü Ana Planı’nı veren bu belgelerde “kıyı turizmi” ve “alternatif turizm” gibi iki ana başlık verilmekte, “alternatif turizm” başlığı altında da sağlık ve termal turizmi, kış sporları, dağcılık ve dağ turizmi, yayla turizmi, kırsal ve eko turizm, kongre ve fuar turizmi, kruvaziyer ve yat turizmi ile golf turizmi sıralanmaktadır. “Strateji”de “kültür turizmi” bir iki yerde laf olarak geçmektedir. Bakanlığımız da bir zamanlar Türkiye turizminin en önemli gelir kaynağı olan “kültür turizmini” yok saymaktadır.

 

Kültür turizmi, Güneş, Deniz ve Kum turizminin alternatifi değildir. Kültür turizmi ekonomideki “mukayeseli üstünlük” niteliğine sahiptir. Bu tür geziler arz açısından nadir ürünlerdendir. Birçok gezgin açısından “olmazsa olmaz” turlardır. Terör olayları, savaş, çok ağır politik tavır almalar gibi bazı konular dışında daha istikrarlı bir talebe sahiptir.

 

 Bu tür gezilere katılanların toplumsal statüsü ortalama turistlere göre daha yüksektir. Kültür gezilerine katılan gezginler daha eğitimli, daha meraklı, daha ilgili, daha özgür, acelesi olmayan, gittiği yerde daha fazla zaman ve para harcayabilen, kültürel ve sanatsal etkinliklere daha duyarlı, doğaya çevreye, gidilen bölgenin kültürüne ve geleneklerine daha saygılı, yöre insanını tanımaya istekli, gruplar içinde seyahat edebilen kişilerdir.

 

Kültür turizminin ana hedefi bir ülkede yaşayanlardır. Kültür turizmi denildiğinde yanlış bir yaklaşımla yalnızca Türkiye’ye gelen yabancı turistler anlaşılıyor. Bu çok temel bir yanlıştır. Dünyada hiçbir müze, hiçbir ören yeri yalnızca dışarıdan gelenlerin ilgisi ve onların getirisi ile ayakta kalamaz, doğal ve tarihi mirası koruyamaz. Kısacası kültür turizmi aynı zamanda iç turizmi geliştirmek zorunda olan ana turizm bileşenidir.

 

ADIYAMAN’DA TURİZM

 

Ne acıdır ki bugün önemli bir turizm potansiyeline sahip olan Adıyaman, sahip olduğu bu zengin potansiyelden yıllardan beri yeterince istifade edemiyor. Bu zenginliğin harekete geçirilmesi için ilimizde mutlaka bir turizm çalışmasının başlatılması gerekiyor.

 

Bugün ilimize gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler ilimizde veya ilçemizde konaklamadan Nemrut Dağı’nı ve diğer ören yerlerini gezip aynı gün ayrılmakta. Bu sebeple Gelen yerli ve yabancı turistlerin ilimize veya ilçemize ekonomik bir getirisi olmuyor. Adıyaman yöneticilerinin ve turizmcilerinin turizm anlayışlarını gözden geçirmesi gerekiyor. Bunun için gelen yerli ve yabancı turistleri ilimizde veya ilçemizde tutacak projeler geliştirmemiz lazım. Kültür turizminin yanı sıra kış turizmi, kongre turizmi, yamaç paraşütçülüğü ve doğa sporları gibi alternatif turizm projelerine yönelik çalışmaların yapılması gerekir.

 

Adıyaman’ın ekonomisi, gelişmesi ve kalkınması açısından önemli bir sektör olan turizm sektörünün mutlaka harekete geçirilmesi gerekiyor. Nemrut Dağı, sahip olduğu tarihi miras zenginliği bakımından, coğrafik yapısı bakımından ve özellikle kar yağışının ardından Erciyes Dağı gibi kış sporları merkezlerini aratmayacak bir konumda. Nemrut Dağı’nda mutlaka kış turizmi ve kongre turizmine yönelik projeleri hayata geçirmemiz gerekiyor.

 

Birçok bölgede turizm gelirlerinin artırılması için kent içerisinde çeşitli cazibe merkezleri oluşturulup, yerli ve yabancı turistlere uğrak mekânlar hazırlanırken, ilimizde ve ilçemizde bu tür yerlerin olmaması büyük eksiklik olarak kabul edilmekte.

 

Geçtiğimiz günlerde Adıyaman’da GAP İdaresinin ev sahipliğinde yürütülen “GAP Bölgesi Turizm Odaklı Tanıtım ve Markalaşma Projesi” toplantısında konuşan Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, ,” Adıyaman’a günübirlik turistler geliyor. Konaklama yok denecek kadar az. Adıyaman’da konaklamadan gelen turistin hiçbir katkısı olmaz.”Şeklindeki açıklamasıyla yıllardır dile getirilen ancak bugüne kadar dikkate alınmayan Adıyaman Turizmi sorunlarını sebeplerine işaret etti.

 

Turizmin bir ilin gelişmesi için en önemli sektörlerden birisi olduğunu belirten Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, konuşmasında; Adıyaman’a günü birlik turistlerin geldiğini, konaklamayan turistin Adıyaman hiçbir katkısının olmayacağını belirterek “Adıyaman’a günübirlik turistler geliyor. Konaklama yok denecek kadar az. Adıyaman’da konaklamadan gelen turistin hiçbir katkısı olmaz. Tarihi yerlere, eski medeniyetlere Çinliler, Japonlar, Koreliler ilgi gösteriyor. Biz özellikle bunları buraya davet edebilmeliyiz. Adıyaman’da turizmin gelişmesi için olmazsa birinci şart terörün yok olmasıdır. Adıyaman’ın terör ile bir ilgisi yok ama Güneydoğu’da olduğu için kaybediyor. Bizim bugünden yarına bu konuyu halletmemiz, insanların kafasındaki bu algıyı yıkmamız lazım. İkincisi ise ulaşımdır. Ulaşım sorunun aşılması lazım. Daha sonra ise tanıtımın yapılması lazım. Bugün ki çalışma güzel bir çalışma. Özellikle internet ve sosyal medya üzerinden bunu iyi yapmamız gerekiyor” dedi.-KAHTA SES GAZETESİ

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Turizm, Can, Çekişiyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı