Haber Detayı
09 Ekim 2019 - Çarşamba 14:14
 
Tutdere:Öğrenciler Cemaat Yurtlarında Kalmak Zorunda Bırakılıyor
Gündem Haberi
Tutdere:Öğrenciler Cemaat Yurtlarında Kalmak Zorunda Bırakılıyor

HABER MERKEZİ-Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman Milletvekili Av.Abdurrahman Tutdere, Öğrencilerimizin bir kısmı kendi imkânlarıyla barınma sorununu çözerken, bir diğer kısmıysa cemaat yurtlarında kalmak zorunda bırakılıyor”dedi.

 

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Türkiye’deki yurt sorununu meclis gündemine taşıdı.

 

FETÖ tipi terör örgütlerinin geçmişte bu ülkeye yaşattıkları sıkıtıntaları hatırlatan Tutdere,hükümeti ve Cumhurbaşkanlığını üniversite öğrencilerinin barınma ve yurt sorununa yönelik çözüm önerisi geliştirmeye davet etti.

 

“YÜZLERCE ÖĞRENCİ MAĞDUR”

 

Milletvekili meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada üniversitelerin eylül ayında açıldığını hatırlatarak, milletvekili makamlarının yaz boyunca adeta bir Kredi Yurtlar Kurumu başvuru merkezi gibi çalıştığını söyledi. Tutdere,“Makamlarımızı arayan yüzlerce yurttaş çocuklarına kredi yurtlar kurumundan yurt çıkmadığı için mağdur. Özellikle büyükşehirlerde yurt ücretleri çok yüksek, ev kiralarının ise yanına yaklaşılamıyor. Bize ‘Çocuğumu Ensar yurduna taşımak istemiyorum’ diye vatandaşımız dahi oldu” dedi. 

 

BARINMA SORUNU DEVLET ELİYLE, GÜVENLE ÇÖZÜLMEK ZORUNDADIR 


Ailelerin ve çocukların cemaat yurtlarında kalmaya mecbur bırakıldığını söyleyen Tutdere, “On yedi yıldır Türkiye'yi yöneten Ak Parti iktidarı bugüne kadar Türkiye'de yurt sorununu çözemedi. Türkiye'de yaklaşık 8 milyon öğrencinin 700 bini devlet yurtlarında kalabiliyor, geriye kalan öğrencilerimizin bir kısmı kendi imkânlarıyla barınma sorununu çözerken, bir diğer kısmıysa cemaat yurtlarında kalmak zorunda bırakılıyor. Türkiye'de FETÖ tipi terör örgütlerinin geçmişte bu ülkeye yaşattığı gerçeklik ortadayken üniversite öğrencilerinin yurt sorununun bir an evvel devlet eliyle, güvenle çözülmesi gerekmektedir.” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Tutdere:Öğrenciler, Cemaat, Yurtlarında, Kalmak, Zorunda, Bırakılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı