Haber Detayı
17 Ekim 2019 - Perşembe 18:43
 
TZOB Yetkilileri Kahta'ya Geldi
Bölge Haberi
TZOB Yetkilileri Kahta'ya Geldi

EKO GAP HABER-Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Merkezi Teknik Müşaviri Sezer Atsan, Adıyaman’ın Kâhta İlçesini ziyaret etti.

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Teknik Müşavirİ Sezer Atsan, beraberinde Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Salih Şahan ile birlikte Kahta'ya gelerek  İlçe Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu’yu ziyaret etti. 

 

Oda çalışmaları ve Kâhta’nın tarımsal yapısı ve sorunlarına ilişkin bilgilendirmede bulunan Kâhta Ziraat Odası Başkanı Turanlı,çiftçinin önemli sorunlarının başında gelen sulama enerjisi, ilaç, gübre ve mazot gibi girdilerinin yüksekliğine işaret ederek Adıyaman çiftçisine tarımsal sulamada kullanılmak üzere güneş enerji desteği verilmesini belirterek tarımsal desteklerin yükseltilmesi ve destek ödemelerinin zamanında yapılması, yeni bahçe kuracaklara ise uzun vadeli kredi verilmesi gerektiğini söyledi.

 

Daha sonra beraberinde Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Salik Şahan ve Kâhta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu ile birlikte İlçe Kaymakamı Saadettin Doğan, Tarım ve Orman İlçe Müdürü Fahri Can’ı makamlarında ziyaret eden Atsan, TZOB çalışmaları hakkında bilgi verdi.


Atsan ziyaretlerin ardından Kâhta Sert Kabuklu Meyve Üreticileri Birliği (Badem Birliği) Başkanı Mehmet Sena Yıldırım’ı ziyaret etti.Atsan, ilçedeki badem bahçeleri ve badem üreticilerinin sorun ve beklentileri hakkında Başkan Yıldırım'dan bilgi aldı.


Üreticileri de dinleyen Atsan, ilçenin en büyük Büyükbaş Hayvan Çiftliklerinden konumunda bulunan Fehmi Turanlı’ya ait çiftliği gezerek Adıyaman hayvancılığı, Kâhta hayvancılığı sorumları ve ihtiyaçları hakkında bilgi aldı.


Ziyaretine ilişkin yapmış olduğu açıklamada ise Atsan, TZOB olarak ülke genelinde il ve ilçeleri gezerek oda faaliyetleri ve çiftçilik faaliyetlerini incelediklerini belirtti.

 

Tarımsal faaliyetler ve çiftçilerin çalışma şartları hakkında raporlar oluşturduklarını da aktaran atsan, "Çiftçilerimizin karşılaştıkları sıkıntılar ve dertlerini yerinde dinleyerek oluşturmakta olduğumuz raporları genel merkezimize ulaştırıyoruz. Oda Başkanımız her an sahada, köy köy gerçekleştirdiği ziyaretleri bizlere ulaştırarak çiftçilerimizin sorunlarına çözüm arayışı yapmakta. Kahta Ziraat Odası, yaptığı bu alan çalışmaları ve oda faaliyetleriyle önemli bir sorumluluğu yerine getirmektedir." diye konuştu.

 

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: TZOB, Yetkilileri, Kahta'ya, Geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı