Haber Detayı
05 Ağustos 2019 - Pazartesi 18:31
 
Uçarlar Tohumculuk Kapılarını EKO GAP HABER’e Açtı
- Haberi
Uçarlar Tohumculuk Kapılarını EKO GAP HABER’e Açtı

EKO GAP HABER(RÖPORTAJ)-Türkiye'de yerli sertifikalı tohumun "merkez üssü" olma yolunda ilerleyen Adıyaman'da ikinci sertifikalı tohum üretim tesisi olan “Uçarlar Tohumculuk” Kâhta İlçesinde açıldı.


Kâhtalı girişimci Uçarlar Tarım’ın sahibi İşadamı Emin Uçar, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan aldığı yüzde 50 hibe desteğiyle tohum işleme fabrikası kurdu.


Kâhta-Adıyaman karayolu Ortaca Köyü mevkiinde son sistem makinelerle donatılmış fabrikada "Uçarlar Tohumculuk" markasıyla saatte 10 ton sözleşmeli sertifikalı arpa, nohut ve buğday tohumu üretiliyor.


Toplam 6 bin metrekare alan üzerinde kurulu tohum üretim ve işleme tesisinde, 4 bini kapalı alan, 130 metrekare işleme, 1800 metrekare stoklama alanı, iki katlı idari binası, 60 tonluk yükleme bankeri ve 80 tonluk 14,5 m uzunluğunda tır kantarı (Çukurlu) bulunuyor. 


Tohumculuk sektöründe en son sistem olarak bilinen AKY marka yerli üretim renk ayrıştırıcı (Sortük) makinesinin kullanıldığı tesiste, sertifikalı tohumluklar her aşamada el değmeden işlenerek Adıyaman çiftçisinin hizmetine sunuluyor. Saatte 10 ton kapasiteli, 2 vardiya şeklinde toplam 21 kişi çalışıyor.


Bölgeye ve bölge iklimine uygun nitelikli tohumlar üreterek tarımsal verimliliği artırmak ve çiftçi refahını yükseltmek amacıyla kurulan tesisin, ülkemizin tohumdaki dışa bağımlılığını azaltarak çiftçinin sözleşmeli tohumluk üretimi yapması, gelirinin çeşitlenmesine ve geliştirilmesine de katkı sağlaması hedefleniyor.


Kısa süre önce üretime geçen Uçarlar Tohumculuk kapılarını ilk kez EKO GAP HABER’e açtı.


EKO GAP HABER Genel Yayın Yönetmeni Ziya Bozkurt, tohumculuğu fabrikayı ve fabrikadaki tohum üretim aşamalarını Sahibi İşadamı Emin Uçar’a sordu, Uçar cevapladı.

 


 
-Emin Bey,  öncelikle  faaliyete geçirdiğiniz bu tesis başta size ve ilçemize hayırlı olsun. Böyle bir tesisi kurma düşüncesi nereden oluştu ? Tesis hakkında ilgili bilgi verir misiniz?


"Kendim çiftçiyim ve 30 küsur yıldan beri gübre ve tohum bayiliği yapmaktayım. 14 yıldır TİGEM bayiliği yapıyorum. Bölgemizin arazileri sulu olmadığı için daha ziyade kuru tahıl dediğimiz arpa nohut, ve tütün üreticiliği yapılmakta. Buğday, arpaya göre daha geç yetişmekte. Buğday suyu sever. Yağış az olduğu zaman verim düşük olur. Bölgemizde ağırlıklı olarak arpa ve nohut üretimi yapılmakta. Bunun için bölgemizde arpa ve nohut tohumculuğu ihtiyaç oldu. Bayisi olduğum TİGEM’de de arpa tohumu yoktu. Uzun zamandan beri böyle bir tesisi kurma düşüncem vardı. Hatta en küçük kızımın Ziraat Mühendisi olmasını istiyordum. Nasip oldu ve tesisimizi kurduk."


-Emin Bey tesisi kendi ekonominizle mi yaptınız yoksa devletten destek mi aldınız?


"İki sene önce Kırsal Kalkınma Destek Projelerine başvuruda bulundum. Puanım yüksek çıktı ve projem onaylandı. Yüzde 50 hibeli destek aldım. Ekonomik krize rağmen gelirinin yüzde 90’ının tarımdan elde edildiği ilçemizde böyle bir işin olmasına inandığım için bu yatırımı yaptım. Kâhta’da 40 binlik tonluk silolar var, bölgenin dört bir tarafından ürünler geliyor ancak eleme tesisinin olmaması büyük bir eksiklikti. Bu eksikliği tamamlamaya karar verdim. Çünkü ben tohumcuyum. Nereye kadar tohum götürüp başka yerde eleyeceğim? Kazasız belasız inşaatını ve deneme üreticilerimizi başarı ile tamamladık. Tesisimiz faaliyete geçmiş durumda. Yaklaşık 10 gündür makinelerimizi deniyoruz. Ustalarımızı dışarıdan getirdik. Kâhtalı elemanlarımız çalışıyor. Tesisimizin idari bina kısmında kantar kurma çalışmalarımız devam ediyor. Bir kaç gün içerisinde o da biter. İnşallah bayramdan sonra tesisimizin açılışını gerçekleştirmek istiyoruz."

 


-Tohum üretimine yönelik bir AR-GE ekibiniz, laboratuarınız var mı?


"Tohum üzerinde çok kafa yordum. Güneydoğu Anadolu’da bu işi yapan arkadaşlar ağırlıklı olarak kendi AR-GE’lerini kurmuş. Kendi AR-GE’nizle kendi ürettiğiniz ürünü piyasaya sürüyorsunuz. Biz AR-GE’ye gerek duymadık. Çünkü artık Türkiye’de bu işi çok iyi yapan üniversitelerimiz var. Biz ise Eskişehir Enstitüsü’nde en iyi nohut çeşidi olan ASKAN nohutu alıyoruz. Trakya Tarım’dan BARBAROS arpa tohumunu alıyoruz. Barbaros tohumu bölgemiz iklimine en iyi uyumlu, 6 sıralı, erken verimli, verimi yüksek ve ağır. Bugüne kadar verdiğimiz üreticiler oldukça memnun kalmıştır, hem üreticimiz hem de biz kazandık. Bir kısım arpayı ise Ege Araştırma’dan alıyoruz. Üreticilerimiz bilir eskiden AKHİSAR diye bir tohum çeşidi vardı ve üreticimiz oldukça memnundu. Uzun yıllardır üreticilerimizin elinde bulunan bu ürün artık dayanıksız hale gelmiştir. Bu tohumun yeni üretim çeşidini Ege Araştırma’dan alıyoruz. İki yıldır bu ürünü çiftçilerimiz kullanıyor ve oldukça da memnunlar. Kısacası Türkiye’nin nesrinde olursa olsun bölgemiz iklimine uyumlu tohum varsa onu getirip çiftçimize sunuyoruz ve çoğaltıyoruz. Bugün için arpa, nohut ve buğday tohumu üretiyoruz. İleriki süreçte inşallah ürün yelpazemizi çoğaltacağız. Fig ve mercimek ilk etapta üretmeyi düşündüğümüz tohum türleri."


-Bu uygulama ile üründe nasıl bir sonuç aldınız?


"Diyelim ki 2 ton tohum ektik ve 20 ton ürün aldık. 20 tonu ikinci sene ekebiliyorsunuz. 3.sene tekrar anaç tohum getirmeniz lazım. Bugün çiftçimize verdiğimiz Trakya Tarım’dan almış olduğumuz Barbaros isimli tohum piyasadaki diğer sertifikalı tohumlara büyük bir fark atmış. Bunu göğsümü gere gere söyleyebilirim. Başkalarının ürünü dönümüne 250-300 verirken bizim ürünler 400’ün altına hiç düşmedi ve yüzde 80’ni de 500’ün üzerindeydi. Hatta Narince Köyümüzün eski Muhtarı Mithat Eroğlu dönümde yaklaşık 630 aldı. Bu son 30 yılın rekorudur. Tabi tarımdaki durum ortada. Tarım girdileri yüksek. Maliyetlerin aşağı yukarı ikiye katlandığı bir dönemdeyiz. İster istemez tarımla uğraşan herkes bir şekilde etkileniyor. Ama buna rağmen talep var, sipariş alıyoruz. İfade ettiğim gibi biz tohumlarımıza güveniyoruz, üreticilerimiz bize güvensinler."


-Tesis Kâhta tarımına ve bölge çiftçisine nasıl katkı sunacak?


"Şu anda sözleşmeli çalıştığımız 60 çiftçi var. Sertifikalı tohum eken bu çiftçilerimiz ektikleri üründen yüksek verim alıyor, tohum sertifikası desteği alıyor, sattığı ürünün spotaj vergisini vermiyor. Biz veriyoruz, bütün işlemleri mühendislerimiz yapıyor, kendi desteğini kendisi alıyor.


Ürünü çiftçiden alırken mesela piyasa 3 TL ise biz 3 TL 100 kuruştan alıyoruz. Ürünü tarlada bant eleklerine vurup almıyoruz. Ürünü direk kendi araçlarımıza boşaltıyoruz. Elek altları bizden gitmiş oluyor. Bizim kazancımız ürettiğimiz tohumunun bir yıl sonraki dönüşündedir.


Tesisimizde makinelerde el değmeden ürettiğimiz ürünleri bölgemiz dışında Kırşehir, Nevşehir gibi birçok ile satıyoruz. Bu ne demek? Bu, ilimize ve ilçemize önemli bir ekonomik katma ve değer demek. İlçemiz tarımı için yenilik demek, ilçemiz insanı için yeni istihdam demek. Taşımacıkla uğraşan kamyoncularımız için yeni bir ekmek kapısı demek. Biz de bundan mutluluk duyuyoruz."

 

 

-Uzun yıllar bu işi düşündüm, bundan sonra bir hedefiniz var mı? 


"Hedefim var. Hedefim ilk etapta ürün yelpazesini genişletmek ve ardından Kâhta’da ürettiğimiz tohumları yurtdışına ihracatını yapmak. Allah nasip ederse bundan sonra bunun için mücadele vereceğim."

 

-Emin Bey söyleşiye başlarken ilkleri severim dediniz. Biraz açar mısınız? 


"Bugün birkaç milyonu olan birçok zengin insan, parasını bankaya atıp her ay aldığı faizi ile şurada burada tatil yapıyor. Bana dünyayı verseler ben o sisteme girmem. İşimiz olmaz. Ben üretimden zevk alan biriyim. İnsanımıza istihdam yaratmak bana mutluluk veriyor. Bunun için evet hep ilkleri sevmişimdir. Kahta’da ve birçok ilde benim imzam vardır. Mesela 1+1 apart daireleri Kahta’da ben inşa ettim. Bunun için ilkleri severim.Tohumculukta da aynı şekilde Kahta’da bir ilkim olmuştur. Mesela Kahta’da bay ve bayan için ayrı, içersinde her türlü sosyal donatının yer aldığı bir yüzme havuzu tesisi de yapmak isterim."


-Kurumsal olarak bir sıkıntınız var mı? Tarım kurumları veya kuruluşlarından, yerel yönetimden bir talebiniz veya beklentiniz var mı?


"Sık sık tarım kurum ve kuruluşlarımız bizi seminerlere davet ediyorlar. Üretime yönelik gelişmeler ve yenilikler hakkında bilgilendiriliyoruz.


Sağ olsunlar, İl Tarım Müdürümüz başta olmak üzere Kâhta Ziraat Oda Başkanımız bize her konuda destek oluyorlar. Aynı şekilde belediyemiz inşaat aşamasında bize her türlü kolaylığı ve desteği verdi. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz.


-Emin Bey, yoğun olduğunuz bir süreçte bize zaman ayırdığınız için EKO GAP HABER olarak size teşekkür ediyor ve bundan sonraki çalışmalarınızda başarılar diliyoruz."Röportaj:Ziya Bozkurt

 

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Uçarlar, Tohumculuk, Kapılarını, EKO, GAP, HABER’e, Açtı,
Yorumlar
Haber Yazılımı