Haber Detayı
30 Haziran 2020 - Salı 10:58
 
Vali Çuhadar kent gezilerini sürdürüyor
Bölge Haberi
Vali Çuhadar kent gezilerini sürdürüyor

EKO GAP HABER-Son Valiler kararnamesi ile Adıyaman Valiliği görevine atanan Vali Mahmut Çuhadar, kenti yakından tanımak için yaptığı inceleme gezilerine, Kommagene uygarlığının 5 büyük kentinden biri olan Perre Antik Kenti Nekropol alanını ziyaret ederek devam etti.

 

Alanı gezerek kaya mezarlarını inceleyen Vali Çuhadar, Perre Antik Kentinde İl Özel İdaresi Koordinesinde önümüzdeki günlerde başlatılacak olan çevre düzenleme çalışmalarıyla ilgili İl Özel İdare Genel Sekreteri Sami Işık’tan bilgi alırken, Perre’nin tarihi ve bugüne kadar alanda yapılan kazı çalışmalarıyla ilgili de Müze Müdürü’nden bilgi aldı. 


M.Ö. 1. Yüzyıl'dan günümüze kadar gelen ve Kommagene Krallığının 5 büyük kentinden biri olan Perre Antik Kenti Nekropol alanında İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan proje ve yapılacak peyzaj çalışmalarıyla ile kaya mezarları içerisinde eski dönemlerdeki yaşantılar görsellerle canlandırılacak. Yürüyüş yolları, mozaikli alana ulaşım, ışıklandırma ve görsellikle ilgili çalışmalar yer alarak, bölgenin turizm açısından daha cazip ve daha gezilebilir hale gelmesi sağlanmış olacak. 


Perre Antik Kentindeki incelemelerinin ardından Vali Mahmut Çuhadar, Örenli (Pirin) Mahallesinde bulunan ve tarihi kaynaklara göre kervanlar ve orduların dinlenme yeri olarak kullanan 2 bin yıllık tarihi Roma Çeşmesini inceledi. 

 

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Vali, Çuhadar, kent, gezilerini, sürdürüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı