Haber Detayı
06 Eylül 2019 - Cuma 15:03
 
Varlık İçinde Yokluk Yaşayan İl:Adıyaman
Özel Haberi
Varlık İçinde Yokluk Yaşayan İl:Adıyaman

EKO GAP HABER/(ÖZEL)-Sahip olduğu güneş ve rüzgâr potansiyeli açısından Türkiye’nin enerji üssü olabilecek konuma sahip Adıyaman, bu zenginliğinden de faydalanamıyor.


Verimli arazilerini GAP kapsamında yapılan Atatürk Barajına feda eden Adıyaman çiftçisi, yüksek kod nedeniyle faydalanamadığı Atatürk Barajı suyundan RES veya GES santralleri marifetiyle faydalanmak istiyor. 


GAP Bölgesi kapsamında olmasına rağmen DSİ projelerinden yeterince faydalanmayan Adıyaman’da çiftçiler, yapımı devam eden ve uzun yıllar alacak olan barajların yapımı tamamlanancıya kadar yüzde 13’ünün sulanabildiği bereketli topraklarının suyla buluşmasını sağlayacak Güneş Enerji Santrali (GES) veya Rüzgâr Enerji Santralinin (RES) kurulmasını istiyor.


Yapılan araştırmalarda Türkiye’nin enerji üssü olabilecek bir konuma sahip Adıyaman’da 5 adet RES santarli, 1 adet GES santrali bulunmakta.


Doğu ve Güneydoğu'nun ilk rüzgâr enerji yatırımı olan Sincik RES santrali 2012 yılında Sincik’te kurulmuştur. 25 MW Kurulu gücü ile Türkiye'nin 362. Adıyaman’ın ise 5. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye’nin 73. büyük Rüzgâr Enerji Santrali’dir. RES’te 11 adet Nordex Rüzgâr Türbini kullanılmıştır. Sincik Rüzgar Santrali ortalama 63.217.619 kilovat saat elektrik üretimi ile 19.099 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Sincik Rüzgâr Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 20.069 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.


Kuzey kesimi torosların uzantısı olan Malatya dağları ile çevrilidir. Çelikhan, Gerger ve Tut ilçelerinin arazilerinin çoğu dağlıktır. İlin belli başlı dağları; Güneye inildikçe ova nitelikli araziler başlar.


Şanlıurfa ve Diyarbakır ile il sınırı oluşturan Fırat Nehri ilin can damarıdır.Atatürk Barajının yapılması ile meydana gelen Atatürk Barajı gölü, Adıyaman için adeta deniz niteliğindedir.

 

Adıyaman karasal bir iklime sahip olduğundan yazları sıcak ve kurak, kışları yağışlı ve soğuk geçmektedir.

 

Yüzölçümünün büyük bir bölümü engebeli ve dağlık olan Adıyaman, genel olarak rüzgâr enerjisi potansiyeline sahip bir bölgedir.

 

Ekonomik RES yatırımı için 7 m/s veya üzerinde rüzgâr hızı gerekmektedir. Farklı rüzgâr hızlarında elektrik üretebilecek tribün teknolojisinin gelişmesi nedeniyle Adıyaman ilinde orta derece rüzgâr varlığına sahip batıda Gölbaşı ilçesi, kuzeyde Çelikhan ve Sincik ilçeleri, kuzeydoğuda Gerger ilçesi rüzgâr enerjisinden elektrik üretme imkânı bulunmaktadır. Adıyaman için rüzgâr enerjisi santrali kurulabilecek toplam kurulu güç kapasitesi 1.196,88 MW’dır.


Atatürk Baraj Gölünün sıfır noktasında yer alan Adıyaman’ın en büyük ilçesi Kâhta’da ve ilçelerinin büyük bir kısmında halen kuru tarım yapılmakta. Sulamaya yönelik herhangi bir yatırımın bulunmadığı Kâhta’da, çiftçi suya bakarak verimli arazilerinde kuru tarım yapmakta.


Aynı zamanda Adıyaman’ın en büyük Badem, Ceviz ve Nar bahçelerinin yer aldığı Kâhta’da üreticiler yüksek enerji maliyetlerinden dolayı büyük sıkıntılar yaşamakta.


Yüksek kod nedeniyle Atatürk Barajı suyundan faydalanamayan Kâhta çiftçisi, sulu tarım yapabilmek,faydalanamadığı Atatürk Barajı suyundan faydalanmak için başta Ege ve Akdeniz Bölgesi başta olmak üzere İç Anadolu Bölgesinde etkin bir şekilde hayata geçirilen RES veya GES santrallerinin yüksek rüzgâr enerji potansiyeline sahip Adıyaman’da,üreticilerin ucuz maliyetle sulu tarım yapmasının önün açılmas,sulama projelerinin hayata geçrilmesi için Sincik'te hayata geçirilen RES sanrali,Bebek'te hayata geçrilen GES sanatarli sayısının artırılması gerekir.

 

 

 

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Varlık, İçinde, Yokluk, Yaşayan, İl:Adıyaman,
Yorumlar
Haber Yazılımı