Haber Detayı
08 Eylül 2019 - Pazar 23:34
 
Veliler, okul servis araçlarının kriterlerinin takibini yapmalı
Ekonomi Haberi
Veliler, okul servis araçlarının kriterlerinin takibini yapmalı

HABER MERKEZİ-TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Okula servisle ulaşım sağlayacak öğrencilerin velileri okul servis araçlarının, sürücülerinin ve uygulanması zorunlu kriterlerin takibini yapmalı." dedi.


Palandöken, yazılı açıklamasında, "Tüm servis sürücülerinin psikoteknik değerlendirme raporu olmalı. Çocuklarımızın güvenliği için veliler çocuklarını okula kaydettirip servis anlaşması yaparken okul servis belgesi ve kaydı istemeli. Çünkü kayıt dışı çalışan servislerin hayati tehlikelere yol açabileceği unutulmamalı." ifadelerini kullandı.

 

Palandöken, şöyle devam etti:

 

Velilerimiz de kaçak servislere karşı uyanık olmalı. Tüm okul servis araçlarının arkasında 'okul taşıtı' yazısı olması zorunlu. Öğrencilerin iniş ve binişleri sırasında yakılmak üzere en az 30 santimetre çapında kırmızı ışık veren bir lamba bulunmalı ve üzerinde siyah renkte büyük harflerle 'DUR' yazısı okunacak şekilde olmalı. Servislerde yönetmeliğe uygun sayıda ve nitelikte araç, gereç ve malzemeler her an kullanılabilir durumda olmalı. Taşıtlar temiz, bakımlı ve güvenli durumda bulundurulmalı.


Palandöken, kriterlere uygun olmayan araçların kontrollerde yakalanması durumunda trafikten men edileceğini belirterek, velilerin gördükleri eksik ve yanlışları meslek odalarına bildirmeleri gerektiğini kaydetti.

Kaynak: () - İLKHA Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Veliler,, okul, servis, araçlarının, kriterlerinin, takibini, yapmalı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı