Haber Detayı
17 Kasım 2019 - Pazar 23:26
 
Yazar-Avukat Hayati İnanç,Adıyaman' da Okurlarıyla Buluştu
Kültür ve Sanat Haberi
Yazar-Avukat Hayati İnanç,Adıyaman' da Okurlarıyla Buluştu

EKO GAP HABER-Adıyaman Belediyesi ve Hayatımız Kitap Grubu tarafından düzenlenen ‘Can Veren Pervaneler’ konulu konferansa katılmak üzere Adıyaman’a gelen TRT Program Sunucusu, Yazar-Avukat Hayati İnanç, muhteşem bir konferansa imza attı.

 

Adıyaman Belediyesi ve Hayatımız Kitap Grubu tarafından gerçekleştirilen konferansta Adıyamanlılarla buluşan TRT Program Sunucusu, Yazar-Avukat Hayati İnanç, kendisini dinlemek için TP Konferans Salonunu tıklım tıklım dolduran kalabalığa muhteşem bir konferans verdi.

 

Adıyamanlıların oldukça güzel vakit geçirmesini sağlayan Hayati İnanç, konferans sonunda büyük alkış aldı.

 

Yazar-Avukat Hayati İnanç, okuyucuları ile olan buluşmasında Divan Edebiyatı şairi Taşlıcalı Yahya şiirleri ile Kanuni Sultan Süleyman’ın “Halk İçinde Muteber, Bir Nesne Yok Devlet Gibi” şiirinin “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi.” ilk dizesini günümüz Türkçesi olarak “Halkın gözünde devlet gibi değerli bir şeyin olmadığına dikkat çekerek, Devleti aldığımız bir nefese benzeterek, Dünya da nefes ve sıhhat gibi hiçbir gücün olmadığı şeklinde tercüme ederek, Devletimizin varlığının önemine değindi. Hayranlık duyduğu edebiyatçıların çeşitli gazel ve mesnevilerini günümüz Türkçesine tercüme eden Yazar-Avukat Hayati İnanç, katılımcılardan büyük beğeni aldı.

 

Divan Edebiyatının geçmiş kültürümüzün eşsiz ve engin hazinelerinden biri olduğuna dikkat çeken Divan Edebiyatı aşığı Yazar-Avukat Hayati İnanç, Divan edebiyatının anlaşılmadığı için nelerin kaybedildiğini ve anlaşılması ile nelerin kazanılabilineceğine değinerek, verdiği örneklerle geçmiş ile günümüz arasında kıyaslamalarda bulundu.

 

Öte yandan "Can Veren Pervaneler" adlı kitabının ise unutulmaya yüz tutmuş Divan Edebiyatını küllerinden yeniden doğurmaya namzet ve okuyan herkese can verecek bir eser olduğunu söyledi.

 

Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç,“Böyle güzel bir gecenin gerçekleşmesini sağlayan ve konuşmalarıyla bizi aydınlatan Hayati İnanç hocamıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Yazar-Avukat, Hayati, İnanç,Adıyaman', da, Okurlarıyla, Buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı