Yazı Detayı
25 Aralık 2019 - Çarşamba 18:29
 
PERRE ANTİK KENT AŞKINA
Mustafa Coşkun
ekogaphaber@hotmail.com
 
 

Geçmişinden geleceğini arayan antik kent ­Perre, halk tabiriyle Pirin. Farkında olmasak da kökleri geçmişin derinliklerinde olan büyük bir hazinenin adıdır, Perre. 

 

Adıyamanlılara Perre nedir?  diye sorduğunuzda genelde manasında uzak cevaplar alıyorsunuz:


- Mağaralar.. 


- Ayaşların takıldığı gizemli mekan.. 


- Kaya mezarları.. 


- Komagene krallığı.. 


- Gelinle damadın nostaljik dış çekim alanı gibi yarım cevaplar almaktayız. 


Ama Perre bu cevapların ötesinde daha derin anlamlar ifade etmektedir. 

 

Hadi gelin Adıyaman şehir merkezindeki Kommagene Krallığı süvari atlarının nal seslerinin kılıç seslerine karıştığı doğa, tarih, inanç ve su şehri Perre'ye gidelim. Perre'nin o mistik kokusu içinde mağaraların, sarnıçların ve kaya mezarlıkların insan izlerini taşıyan gizem dolu geçmişine gidelim. 

 

Tarih kaynaklarını karıştırdığımızda güzel bilgiler karşımıza çıkmaktadır. Eski kaynaklarda Pörön, Mezopotamya’da kaynaklarında ise Pirin ve Perin olarak bilinen Kommagene Krallığı’nın beş büyük kentinden biri olan Perre Antik Kenti'dir. Perre; Melitene’yi (Malatya) başkent Samosata’ya (Samsat) bağlayan yol güzergahı üzerinde olması nedeniyle geçmişte jeopolitik bir öneme sahipmiş. 

 

Hristiyanlık tarihinde kutsal bir değerdir Perre. Hierapolis (Kutsal Şehir) olarak anılan Perre, 325 yılında İznik'te toplanan İncil konsiline Piskopos İoannes Perdos yönetimindeki Persidas eyaletinin bir şehri olarak katılır. 


MS. 433 yılında Samosatalı Andreas'ın Alexander’e yazdığı mektupta Perre’de bulunan bazı önemli piskoposlardan bahsetmesi kentin dinsel açıdan da önemli bir kent olduğunu gösterir. Bütün bunlar Perre Antik Kenti'nin Antik Dönem'de hem dinsel hem de jeopolitik öneme sahip bir kent olduğunu göstermektedir.

 

Su cenneti Perre, yakın zamana kadar çevresinin su ihtiyacını karşılamıştır. Antik Roma kaynaklarında Perre suyunun güzelliğinden bahsedilmektedir. Yine Roma kaynaklarına göre Perre'nin; kervanlar, yolcular ve ordular tarafından dinlenme yeri olarak kullanıldığı anlatılmaktadır. Roma kaynaklarına konu olan Pere ve çevresine can veren Roma Çeşmesi günümüze kadar kullanıla gelmiştir. 

 

Bizans Dönemi'nden sonra önemini yitiren Perre Antik Kenti, bir daha o eski parlak günlerini  yakalayamamıştır. 

 

Günümüzde turistlerin uğrak yerlerinden biri olan ve hala 90'ı toprak altında olan Perre Antik Kent ilgiye ve bakıma muhtaçtır. Kaya mezarlıkları, yerleşim yeri, Roma Çeşmesi'yle tam anlamıyla gün yüzüne çıkarıldığında bu topraklar turizmin cazibe merkezlerinden birine dönüşecektir. 

 

Ayrıca müze zengini Gaziantep'in komşusu olan müze fakiri Adıyaman için çok acil bir ihtiyaç olan müzenin yapılacağı en uygun yer Perre'dir. Perre'de açılacak müze Perre'nin cazibeliğini daha da arttıracaktır. Perre'de yapılacak müze adeta; suyun toprağa kavuşması gibi anlamlıdır. 

 

Perre'nin gizemli geçmişinden Adıyaman'ın parlak geleceğine saygılarımla 

 
Etiketler: PERRE, ANTİK, KENT, AŞKINA,
Yorumlar
Haber Yazılımı